YRA Spring 2 - The Summer Sailstice    6/19/2010
As of 6/21/10

HDA G 99 & Under - Fleet 01 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
18441 Gerry Brown Mintaka 4 Farr 38 84 14:07:57 2:00:57 2:04:00 1 BYC
USA41001 John/Bobbi Clauser/Tosse Bodacious Custom Farr 40 1/T 66 14:06:41 1:59:41 2:06:17 **sr BYC
US3632 Wayne Koide Encore Sydney 36 CR 54 14:09:22 2:02:22 2:11:41 **sr RYC
87112 Grant Hayes Vitesse Too Hobie 33 ODR 90 14:18:32 2:11:32 2:13:35 **sr EYC
28234 Chris/Greg Longaker/Wright Two Scoops Express 34 99 14:22:10 2:15:10 2:15:22 2 RYC
3416 Paul Tomita Express Lane Express 34 99 14:23:03 2:16:03 2:16:16 3 SFYC
357 Kurt Olsen Yellowfin J 105 ODR w/ 5'BS 78 14:38:40 2:31:40 2:36:59 4
50039 Mark Thomas Raven Cm 1200 21 DNF : : **sr RYC
28719 Stuart Scott Bufflehead Beneteau Farr First 36.7 81 DNC : : 6 RYC
59284 Keith Buck Petard Farr 36 Mod 96 DNC : : 6 CYC
28904 Don Payan Dayenu J 120 ALUM 48 DNC : : 6 STFYC

** Single Race (sr) participants are not included in series scoring

HDA D SF 30 Fleet - Fleet 02 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
18608 Jim Lindsey Topgallant Tartan 10 129 14:27:53 2:12:53 2:07:12 1 SFYC
18480 George Ellison Shameless Custom Schumacher 30 123 14:27:39 2:12:39 2:08:07 2 BYC
42133 Charles Pick Elusive Olson 911S 126 14:35:20 2:20:20 2:14:56 3 SFYC
18917 Scott Christensen Audacious J 29 7/8 OB 117 14:34:09 2:19:09 2:15:36 4 SSS
8592 Andy Hall Encore Custom Wylie Gemini 30 126 DNF : : 6 EYC
38777 Martin/Eric Sances/Hensley Centurion's Ghost Tartan 10 126 DNC : : 7 SBYC

HDA K 102 & Up - Fleet 03 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
624 Richard Von Ehrenkrook Can O' Whoopass CAL 20 273 15:08:46 2:46:46 2:11:43 1 SFYC
38048 Barry Stompe Iolani Hughes 48 117 14:41:37 2:19:37 2:16:03 **sr SSS
6109 Fred Hoffman Eclipse Hawkfarm 28 ODR 162 14:53:10 2:31:10 2:18:00 2 EYC
28779 Jerry Nassoiy Mon Desir Jeanneau 35 Sun Fast 114 14:47:28 2:25:28 2:22:24 **sr SSC
18112 Gilbert Sloan Gig Humboldt 30 IB 108 14:48:11 2:26:11 2:24:24 3 SSS
51965 Frederick Feied Azyxxi Swan 38 SM 123 15:00:07 2:38:07 2:32:43 4 BYC
18679 Lloyd Ritchey Breakout Santana 35 114 DNF : : 6 BVBC
FC12 Jack Coulter Echo Farallone Clipper FR 159 DNC : : 7 CSC
8161 Neil Dodds Ad Lib Aphrodite 101 144 DNC : : 7 XYZ
150 Norman Thomas Rascall II Pearson 28 Triton FR 228 DNC : : 7 CSC
30088 John Graham Bessie's Girl Bristol 45.5 114 DNC : : 7 STFYC
38030 John C Danielson Aleph Null Freedom 25 Wing Mast 186 DNC : : 7 BYC

** Single Race (sr) participants are not included in series scoring

HDA G Sport Boats - Fleet 04 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
21 Charlie Watt Head Rush Antrim 27 CM ODR 75 13:58:32 1:51:32 1:56:00 1 SEQYC
46595 Bilafer Family Family Hour, TNG Henderson 30 48 14:14:20 2:07:20 2:18:24 2 RYC
24 Ike Van Cruyningen Ilex Viper 640 ODR 96 14:32:29 2:25:29 2:26:23 3 SSS
41 John Lymberg Wild One Flying Tiger 10 Meter ODR 54 DNC : : 5 SSS
9045 Daniel Alvarez Jet Stream Custom JS 9000 78 DNC : : 5 SBYC

Islander 36 - Fleet 07 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
57307 Richard/Greg Shoenhair/Gilliom Windwalker Islander 36 ODR 144 14:55:28 2:25:28 2:16:15 1 SSS
6780 Tom & David Newton Captain Hooke Islander 36 ODR 144 14:56:26 2:26:26 2:17:09 2 RYC
574 Harry Farrell Pacific High Islander 36 ODR 144 14:57:45 2:27:45 2:18:23 3 GGYC
6741 Kris Youngberg Tenacious Islander 36 ODR 144 14:59:05 2:29:05 2:19:38 4 GGYC
420 Daniel Knox Luna Sea Islander 36 ODR 144 15:02:35 2:32:35 2:22:55 5 SBYC
621 Bill Pendola Lean Times Islander 36 ODR 144 15:10:19 2:40:19 2:30:09 6 VYC
484 Steve & Jocelyn Swanson Zingara Islander 36 ODR 144 15:10:56 2:40:56 2:30:44 7 CPYC
6764 Chris Rossiter Blaze Islander 36 ODR 144 DNF : : 10
211 Ray Duran Orion Islander 36 ODR 144 DNF : : 10

SF 180 - Fleet 10 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
1210 D. Michael Kastrop Goose Catalina 30 180 14:50:44 2:13:44 1:59:05 1 SBYC
16354 Emile Carles Lelo Too Tartan 30 180 15:01:08 2:24:08 2:08:20 2 OYC
6601 Philip Hyndman Serendipity CAL 29-1 IB 180 15:03:08 2:26:08 2:10:07 3 BVBC
8427 Laurie Miller Starkite Catalina 30 180 DNF : : **sr BYC
6889 Richard Aronoff Harry Newport 30-2 174 DNC : : 5 STFYC
83 Bill O'Connor Windflower Santana 30 180 DNC : : 5 RYC

** Single Race (sr) participants are not included in series scoring

Santana 22 - Fleet 11 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
5194 Tom Montoya Meliki Santana 22 234 15:02:24 2:17:24 1:53:55 1 EYC
581 Frank Lawler Tackful Santana 22 234 15:06:18 2:21:18 1:57:09 2 SSS
5044 Stephen Buckingham Tchoupitoulas Santana 22 234 15:07:23 2:22:23 1:58:03 3 SSS
146 Mike Kennedy Pariah Santana 22 234 15:16:46 2:31:46 2:05:50 **sr CYC
5029 Megan Dwyer London Calling Santana 22 234 15:17:17 2:32:17 2:06:15 4 BYC
38000 Leah Pepe Kelly Shawn Santana 22 234 DNF : : 6
5100 Shirley Bates Inshallah Santana 22 ODR 237 DNC : : 7 SYC
5166 Bill Murphy Usquebugh Santana 22 234 DNC : : 7 RYC
608 Chris Giovacchini Santa Maria Santana 22 234 DNC : : 7 CYC
53 Ari Rubenstein Mardi Gras Santana 22 237 DNC : : 7

** Single Race (sr) participants are not included in series scoring

PC Multihull - Fleet 42 Time on Time: TCF=650 / (550 + PHRF)

SAIL # SKIPPER BOAT NAME BOAT MODEL RATING FINISH ELAPSED CORRECTED PTS. COMMENTS YC
28557 Christopher Harvey Three Sigma Multihull 48 DNC : : 2 BAMA
38053 Greg Mitchell Hapa Girl Multihull - Contour 34 30 DNC : : 2 RYC
USA44 Bill Erkelens Adrenaline Multihull -75 DNC : : 2 RYC

ggRacer 06/21/10- 22:31:33